Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-534

Mnożenie za pomocą kresek

Mnożenie za pomocą kresek - metoda mnichów z Shaolin

Mnożenie powyżej 9 x 9 nie trzeba wykonywać sposobem pisemnym pod kreską, można to wykonać za pomocą kresek, oznaczając cyfry danych czynników w pionie i poziomie jako kreski.


Źródło: Animacja i opis metody (dokonano kilka zmian w opisie) pobrano ze strony wikipedia.org
Liczba w metodzie mnichów z Shaolin reprezentowana jest za pomocą zbioru kresek. Każda cyfra zapisywana jest poprzez grupę równoległych do siebie kresek, o tej samej ilości co wartość cyfry czynnika (np. cyfrę  5 reprezentuje pięć równoległych kresek). Grupy kresek oddzielone są od siebie przerwami. Kreski cyfr czynnika liczby pierwszej są prostopadłe do kresek cyfr czynnika liczby drugiej. Metoda polega na zliczaniu ilości kropek czyli przecięć pomiędzy kreskami. Zliczanie odbywa się na zasadzie przekątniowej. Przecięcia (kropki) zliczane są wzdłuż przekątnej, zaczynając od najdalszej przekątnej z lewej strony. Jeżeli suma ilości kropek na danej przekątnej jest większa od 9, wtedy należy dodać  cyfrę dziesiątek do wyniku poprzedniej przekątnej a cyfrę jedności wpisać jako wynik dla rozpatrywanej przekątnej, wyjątkiem jest pierwsza przekątna dla, której wpisywany jest cały wynik. Z otrzymanych wartości konstruuje się końcowy wynik, zaczynając odpowiednio od wyniku uzyskanego w najdalszej przekątnej z prawej strony,  wynik odpowiada za cyfrę jedności, wynik na kolejnej najbardziej z prawej strony przekątnej odpowiada cyfrze dziesiątek, na kolejnej setek itd. 


Przykład mnożenia liczby 1461 przez liczbę 35 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):
Przykład mnożenia liczby 1461 przez liczbę 35 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek)


 Przykład mnożenia liczby 2372 przez liczbę 38 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):
Przykład mnożenia liczby 2372 przez liczbę 38 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek)

 Przykład mnożenia liczby 3567 przez liczbę 59 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):
Przykład mnożenia liczby 3567 przez liczbę 59 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek)Przykład mnożenia liczby 2 przez liczbę 3 oraz liczby 123 przez liczbę 25 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):

W metodzie zero nie może występować (być cyfrą) w środku czynników, liczb mnożenia np. 1203 x 41, 14501 x 41. Jeśli czynnik w zapisie końcowym ma zera, to pomijamy je i dopisujemy do wyniku z prawej strony liczby np. 12345 x 45000, to mnożymy 12345 x 45 i do wyniku dopisujemy z prawej strony trzy zera, wynik 555525000.  

Przykład mnożenia liczby 4569 przez liczbę 89 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):
Przykład mnożenia liczby 4569 przez liczbę 89 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek)

Przykład mnożenia liczby 999 przez liczbę 999 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek): 
Przykład mnożenia liczby 999 przez liczbę 999 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):

  Przykład mnożenia liczby 999 przez liczbę 9999 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek): 


Przykład mnożenia liczby 999 przez liczbę 9999 metodą mnichów z Shaolin (za pomocą kresek):


Post nr 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są publikowane automatycznie i moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c). Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz pojawi się chwilę na blogu. W skrajnych przypadkach Twoje konto zostanie zablokowane.