Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Zero do potęgi zerowej

Zero do potęgi zerowej


Ile wynosi 00?
Jak przebiega wykres funkcji f(x)=xx?


Zero do potęgi zerowej nie jest jednoznaczny i jest jednym z siedmiu symboli nieoznaczonych, ponieważ przyjmuje dwie wartości 0 lub 1.


W większości przypadków, które nie wykorzystują ciągłości (na przykład, ograniczając się wyłącznie do wykładników całkowitych) interpretowanie 0^0 jako 1 upraszcza wzory i eliminuje konieczność rozważania przypadków szczególnych w twierdzeniach (por. przypadki niżej, które wykorzystują ciągłość). Na przykład:

Z drugiej strony 0^0 musi być uważane za wyrażenie nieoznaczone w kontekstach, gdzie wykładnik zmienia się w sposób ciągły:

  • jeżeli f(t) i g(t) są funkcjami o wartościach rzeczywistych zbiegającymi do 0 (gdy t zbiega do liczby rzeczywistej bądź \pm\infty), gdzie f(t) > 0, to funkcja f(t)^{g(t)} nie musi zbiegać do 1. Rzeczywiście, w zależności od f i g granica f(t)^{g(t)} może być dowolną nieujemną liczbą rzeczywistą bądź +\infty albo może być nieokreślona. Granice zawierające operacje algebraiczne mogą być często wyznaczone przez zamianę podwyrażeń ich granicami; jeśli wyrażenie wynikowe nie określa oryginalnej granicy, to wyrażenie nazywa się nieoznaczonym (ma postać nieoznaczoną)[9]

Przykładowo funkcje niżej są postaci f(t)^{g(t)}, gdzie f(t), g(t) \to 0 dla t \to 0^+ (zob. granica jednostronna), ale ich granice nie są równe:
\lim_{t \to 0^+} t^t = 1, \quad \lim_{t \to 0^+} (e^{-1/t^2})^t = 0, \quad \lim_{t \to 0^+} (e^{-1/t^2})^{-t} = +\infty, \quad \lim_{t \to 0^+} (e^{-1/t})^{at} = e^{-a}.
Tak więc 0^0 jest wyrażeniem nieoznaczonym. Takie zachowanie pokazuje, że funkcja x^y dwóch zmiennych choć jest ciągłą na zbiorze \{(x, y)\colon x > 0\}, nie może być rozszerzona do funkcji ciągłej na dowolnym zbiorze zawierającym (0, 0), nie ważne jak zdefiniuje się 0^0[10].

  • Funkcja z^z jest określona dla niezerowych liczb zespolonych z przez wybranie gałęzi \log z i przyjęcie z^z := e^{z \log z}, ponieważ nie ma gałęzi \log z zdefiniowanej w z = 0, tylko w otoczeniu zera[11]. Nie istnieje funkcja holomorficzna określona w otoczeniu zera, która byłaby zgodna z z^z dla wszystkich dodatnich liczb rzeczywistych z
Źródło
Post nr 106   

2 komentarze:

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.