Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Ośmiowklęsły ośmiościan

Jak powstaje ośmiowklęsły ośmiościan?Źródło: Animacje pobrane ze strony interklasa.plNa uwagę zasługują wielościany jednorodne, które na ogół są mało znane w Polsce.


Wielościany jednorodne to rodzina wielościanów półforemnych, których ściany są wielokątami foremnymi niekoniecznie wypukłymi. Inaczej mówiąc są to wielościany zbudowane podobnie jak archimedesowskie, ale ich ściany są wklęsłe. Najczęściej takie ściany bywają wielokątami gwiaździstymi. Stąd też można je tworzyć z brył platońskich tworząc takie ich przekroje, w wyniku których powstaną wielokąty gwiaździste.
Wklęsły wielościan jednorodny jest wyraźnie wielościanem o symetrii ośmiościennej, gdyż z łatwością można go umieścić w ośmiościanie. Wyglądem swym przypomina archimedesowski sześcioośmiościan, w którym zagłębiono kwadratowe ściany, tworząc do jego wnętrza prawidłowe ostrosłupy czworokątne, stykające się swymi wierzchołkami w środku symetrii bryły. Na bryłę tę można spojrzeć również jak na deltościan, gdyż da się ją zbudować z trójkątów równobocznych. Poniższa animacja ilustruje sposób powstawania tego wielościanu z ośmiościanu foremnego.


Sześciowklęsły ośmiościan

Post nr 185  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.