Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Ośmiowklęsły ośmiościan

Jak powstaje ośmiowklęsły ośmiościan?Źródło: Animacje pobrane ze strony interklasa.plNa uwagę zasługują wielościany jednorodne, które na ogół są mało znane w Polsce.


Wielościany jednorodne to rodzina wielościanów półforemnych, których ściany są wielokątami foremnymi niekoniecznie wypukłymi. Inaczej mówiąc są to wielościany zbudowane podobnie jak archimedesowskie, ale ich ściany są wklęsłe. Najczęściej takie ściany bywają wielokątami gwiaździstymi. Stąd też można je tworzyć z brył platońskich tworząc takie ich przekroje, w wyniku których powstaną wielokąty gwiaździste.
Wklęsły wielościan jednorodny jest wyraźnie wielościanem o symetrii ośmiościennej, gdyż z łatwością można go umieścić w ośmiościanie. Wyglądem swym przypomina archimedesowski sześcioośmiościan, w którym zagłębiono kwadratowe ściany, tworząc do jego wnętrza prawidłowe ostrosłupy czworokątne, stykające się swymi wierzchołkami w środku symetrii bryły. Na bryłę tę można spojrzeć również jak na deltościan, gdyż da się ją zbudować z trójkątów równobocznych. Poniższa animacja ilustruje sposób powstawania tego wielościanu z ośmiościanu foremnego.


Sześciowklęsły ośmiościan

Post nr 185  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.