Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Pierwiastki równania wielomianowego

Jak wyznaczyć pierwiastki takiego równania wielomianowego?


Problemem w tym zadaniu jest wyznaczenie pierwiastków równania wielomianowego.
Czy rozkład tego wielomianu na czynniki jest niewykonalny pomimo, że istnieją cztery pierwiastki? Jak wyznaczyć pierwiastki tego równania?

Metoda średnich arytmetycznych:

Jeśli szukając rozwiązań równania f(x)=0 znajdziemy takie liczby a i b, że f(a) i f(b) mają przeciwne znaki  (+, -), to wyznaczamy x1=(a+b)/2 i f(x1). Następnie wybieramy ten z przedziałów <a, x1> i <x1, b>, na którego końcach wartości f mają przeciwne znaki  (+, -). Jeśli będzie to przedział <a, x1>, to przyjmujemy, że jego środek (a+x1)/2 jest przybliżonym pierwiastkiem równania [z błędem mniejszym niż (b-a)/4]. Postępujemy tak, aż uzyskamy zadowalające przybliżenie otrzymanego rozwiązania.

Post nr 189     
 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.