Tweety na temat @MinorMatematyka

Snapchat: matematycznyswi

 Snapchat: matematycznyswi

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-528

sobota, 21 września 2013

Własności elementów kombinatoryki

Własności elementów kombinatoryki - kombinacje, wariacje, permutacje.


Jakie własności mają elementy kombinatoryki? Jaki wzór zastosować? Przedstawiam na powyższym schemacie działań. 

Własności elementów kombinatoryki - kombinacje, wariacje, permutacje.Kombinacją k-elementową zbioru n-elementowego nazywamy każdy podzbiór k-elementowy tego zbioru, gdzie 0≤k≤n. Jeżeli nϵN1, kϵn i k≤n, to liczba różnych kombinacji k-elementowych spośród n elementów wyraża się wzorem Cnk=(nk) n!/[k!∙(n-k)!].

Stosujemy wtedy gdy:

  • losowanie odbywa się bez zwracania
  • kolejność wylosowanych elementów jest nieistotna


Permutacją n elementów nazywamy ciąg n-wyrazowy utworzony ze wszystkich elementów danego zbioru. Liczba permutacji zbioru n-elementowego wyraża się wzorem Pn= n!.
Stosujemy wtedy gdy:

  • przestawiamy litery w pewnym wyrazie różnoliterowym
  • ustawiamy osoby w szeregu lub sadzamy je w koło
  • przestawiamy cyfry w liczbie, uwzględniając pewne warunkiCiąg k-wyrazowy którego wszystkie wyrazy są różne i należą do n-elementowego zbioru Z (0≤k≤n) nazywamy k-elementową wariacją bez powtórzeń n-elementowego zbioru i wyraża się wzorem Vnk = n!/[n-k]!.
Stosujemy wtedy gdy:

  • losowanie odbywa się bez zwracania
  • kolejność wylosowanych elementów jest nieistotna


Każdy k wyrazowy ciąg o wyrazach należących do n-elementowego zbioru Z nazywamy k-elementową wariacją z powtórzeniami n-elementowego zbioru i wyraża się wzorem Wnk = nk
Stosujemy wtedy gdy:

  • losowanie odbywa się ze zwracaniem
  • kolejność wylosowanych elementów jest istotna
Post nr 271

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są publikowane automatycznie i moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c). Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz pojawi się chwilę na blogu. W skrajnych przypadkach Twoje konto zostanie zablokowane.