Tweety na temat @MinorMatematyka

Snapchat: matematycznyswi

 Snapchat: matematycznyswi

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-519

sobota, 5 października 2013

Tautologia

Sprawdzanie czy podane zdanie jest tautologiąZdania, które są zawsze prawdziwe, niezależnie od wartości logicznej zdań składowych, nazywamy TAUTOLOGIAMI.
Budujemy tabelę tzw. zero-jedynkową i zapisujemy wszystkie możliwe wartości logiczne zdań składowych p, q, r,  które zdania te mogą przyjmować niezależnie od siebie. Następnie zapisujemy wartości logiczne zdań, z których zbudowane jest zdanie badane. Jeśli w ostatniej kolumnie wartości logiczne badanego zdania są jedynie jedynkami, to zdanie jest Tautologią.
Jeśli w ostatniej kolumnie wartości logiczne badanego zdania są jedynie zerami, to zdanie jest Kontrtautologią.
Jeśli w ostatniej kolumnie wartości logiczne badanego zdania są jedynkami lub zerami, to zdanie nie jest Tautologią i nie jest Kontrtautologią.
 
 
Wyznaczyć brakujące wartości logiczne zdań składowych. 


 Otrzymaliśmy w ostatniej kolumnie jedynie jedynki, zatem badane zdanie jest tautologią.

W rozważaniach matematycznych spotykamy się ze zdaniami zbudowanymi z prostych zdań twierdzących lub ich zaprzeczeń, połączonych takimi wyrażeniami (spójnikami) jak: i, lub, jeżeli, to; wtedy i tylko wtedy, gdy; nieprawda, że. Wyrażenie te nazywamy spójnikami zdaniotwórczymi. Zdaniami prostymi będziemy nazywać takie stwierdzenia, o których możemy powiedzieć, że są prawdziwe (mają wartość logiczną 1) lub fałszywe (mają wartość logiczną 0).

Analizą zdań złożonych, tzn. zbudowanych ze zdań prostych połączonych spójnikami, zajmuje się rachunek zdań.

Alternatywa zdań

Zdanie złożone p v q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem lub nazywamy alternatywą zdań.
Alternatywa dwóch zdań (p v q) jest fałszywa (przyjmuje wartość logiczną 0) wtedy i tylko wtedy, gdy pierwszy i drugi człon zdania jest fałszywy [0v0, fałsz].


Koniunkcja zdań
Zdanie złożone p Λ q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem i nazywamy koniunkcją zdań.
Koniunkcja dwóch zdań (p Λ q) jest prawdziwa (przyjmuje wartość logiczną 1) wtedy i tylko wtedy, gdy pierwszy i drugi człon zdania jest prawdziwy [1 Λ 1, prawda].


Implikacja zdań
Zdanie złożone p => q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem jeżeli, to;  nazywamy implikacją zdań.
Implikacja dwóch zdań (p => q) jest fałszywa (przyjmuje wartość logiczną 0) wtedy i tylko wtedy, gdy poprzednik jest prawdziwy i następnik jest fałszywy, z prawdy nigdy nie wynika fałsz [1=>0, fałsz].

Uwaga: Poprzednik i następnik występuje tylko w implikacji!


Równoważność zdań
Zdanie złożone p <=> q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem wtedy i tylko wtedy, gdy nazywamy równoważnością zdań.
Równoważność dwóch zdań (p <=> q) jest prawdziwa (przyjmuje wartość logiczną 1) wtedy i tylko wtedy, gdy pierwszy i drugi człon zdania jest prawdziwy lub pierwszy i drugi człon zdania jest fałszywy [1<=>1; 0<=>0, prawda].


Zaprzeczenie (negacja)
Zaprzeczeniem ~p (negacją) zdania p jest nieprawda, że p (lub nie p). Zaprzeczenie (negacja) zdania prawdziwego jest zdaniem fałszywym, zaprzeczenie (negacja) zdania fałszywego jest zdaniem prawdziwym. 

Sprawdź jak zapamiętać wartości logiczne zdań składowych?Post nr 278

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są publikowane automatycznie i moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c). Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz pojawi się chwilę na blogu. W skrajnych przypadkach Twoje konto zostanie zablokowane.