Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Tautologia

Sprawdzanie czy podane zdanie jest tautologiąZdania, które są zawsze prawdziwe, niezależnie od wartości logicznej zdań składowych, nazywamy TAUTOLOGIAMI.
Budujemy tabelę tzw. zero-jedynkową i zapisujemy wszystkie możliwe wartości logiczne zdań składowych p, q, r,  które zdania te mogą przyjmować niezależnie od siebie. Następnie zapisujemy wartości logiczne zdań, z których zbudowane jest zdanie badane. Jeśli w ostatniej kolumnie wartości logiczne badanego zdania są jedynie jedynkami, to zdanie jest Tautologią.
Jeśli w ostatniej kolumnie wartości logiczne badanego zdania są jedynie zerami, to zdanie jest Kontrtautologią.
Jeśli w ostatniej kolumnie wartości logiczne badanego zdania są jedynkami lub zerami, to zdanie nie jest Tautologią i nie jest Kontrtautologią.
 
 
Wyznaczyć brakujące wartości logiczne zdań składowych. 


 Otrzymaliśmy w ostatniej kolumnie jedynie jedynki, zatem badane zdanie jest tautologią.

W rozważaniach matematycznych spotykamy się ze zdaniami zbudowanymi z prostych zdań twierdzących lub ich zaprzeczeń, połączonych takimi wyrażeniami (spójnikami) jak: i, lub, jeżeli, to; wtedy i tylko wtedy, gdy; nieprawda, że. Wyrażenie te nazywamy spójnikami zdaniotwórczymi. Zdaniami prostymi będziemy nazywać takie stwierdzenia, o których możemy powiedzieć, że są prawdziwe (mają wartość logiczną 1) lub fałszywe (mają wartość logiczną 0).

Analizą zdań złożonych, tzn. zbudowanych ze zdań prostych połączonych spójnikami, zajmuje się rachunek zdań.

Alternatywa zdań

Zdanie złożone p v q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem lub nazywamy alternatywą zdań.
Alternatywa dwóch zdań (p v q) jest fałszywa (przyjmuje wartość logiczną 0) wtedy i tylko wtedy, gdy pierwszy i drugi człon zdania jest fałszywy [0v0, fałsz].


Koniunkcja zdań
Zdanie złożone p Λ q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem i nazywamy koniunkcją zdań.
Koniunkcja dwóch zdań (p Λ q) jest prawdziwa (przyjmuje wartość logiczną 1) wtedy i tylko wtedy, gdy pierwszy i drugi człon zdania jest prawdziwy [1 Λ 1, prawda].


Implikacja zdań
Zdanie złożone p => q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem jeżeli, to;  nazywamy implikacją zdań.
Implikacja dwóch zdań (p => q) jest fałszywa (przyjmuje wartość logiczną 0) wtedy i tylko wtedy, gdy poprzednik jest prawdziwy i następnik jest fałszywy, z prawdy nigdy nie wynika fałsz [1=>0, fałsz].

Uwaga: Poprzednik i następnik występuje tylko w implikacji!


Równoważność zdań
Zdanie złożone p <=> q, w którym zdania proste p, q są połączone spójnikiem wtedy i tylko wtedy, gdy nazywamy równoważnością zdań.
Równoważność dwóch zdań (p <=> q) jest prawdziwa (przyjmuje wartość logiczną 1) wtedy i tylko wtedy, gdy pierwszy i drugi człon zdania jest prawdziwy lub pierwszy i drugi człon zdania jest fałszywy [1<=>1; 0<=>0, prawda].


Zaprzeczenie (negacja)
Zaprzeczeniem ~p (negacją) zdania p jest nieprawda, że p (lub nie p). Zaprzeczenie (negacja) zdania prawdziwego jest zdaniem fałszywym, zaprzeczenie (negacja) zdania fałszywego jest zdaniem prawdziwym. 

Sprawdź jak zapamiętać wartości logiczne zdań składowych?Post nr 278

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.