Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Wartości sinus i cosinus

Jak można zapamiętać wartości funkcji trygonometrycznych sinus, cosinus, tangens, cotangens 
Jak wykorzystać dłoń ręki w matematyce? Może nam pomóc w zapamiętaniu wartości funkcji trygonometrycznych sinus i cosinus dla kąta 0o, 30o, 45o, 60o, 90o. Z tego wyznaczymy wartości funkcji trygonometrycznych tangens i cotangens dla kąta 0o, 30o, 45o, 60o, 90o.
Metodę na zapamiętanie pokazuje powyższa animacja. Sinus obliczamy od osi OX, a cosinus od osi OY licząc palce w kolejności {0, 1, 2, 3, 4}. 
Należy pamiętać, że dla funkcji sinus podajemy (liczymy) dla pierwszego palca z dołu wartość 0 a dla funkcji cosinus podajemy (liczymy) dla pierwszego palca z dołu 4.


sin 90o = cos 0o


sin 60o = cos 30o


sin 45o = cos 45o


sin 30o = cos 60o


sin 0o = cos 90o 
Wartości funkcji sinus i cosinus można również obliczyć jednocześnie korzystając z tych samych placów dłoni. Należy pamiętać, że dla funkcji sinus podajemy (liczymy) dla pierwszego palca z dołu wartość 0 a dla cosinus podajemy (liczymy) dla pierwszego palca z dołu 4. Z tego wyznaczymy także wartości funkcji tangens i cotanges. 

sin 90o = 1
cos 90o  = 0sin 60o  = √3/2
cos 60o  = 1/2
sin 45o  = √2/2
cos 45o  = √2/2


sin 30o  = 1/2
cos 30o  = √3/2

sin 0o  = 0
cos 0o  = 1

Post nr 371

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.