Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Arkusze maturalne z matematyki - analiza odpowiedzi

Analiza częstości występowania prawidłowych odpowiedzi A, B, C, D w 31 arkuszach maturalnych z matematyki przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w latach 2010 - 2017

Czy wiesz, którą odpowiedź A, B, C, D zaznaczyć w arkuszu maturalnym z matematyki w pytaniach zamkniętych jeśli nie znasz odpowiedzi?

Analiza częstości występowania odpowiedzi A, B, C, D w 15 arkuszach maturalnych z matematyki przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w latach 2010 - 2013
Przedstawiam analizę częstości występowania poszczególnych prawidłowych odpowiedzi w 31 arkuszach maturalnych z matematyki przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w latach 2010-2017, wartość skumulowana.


Wszystkich odpowiedzi w 31 arkuszach jest 763. 
Powyższe zestawienie pokazuje ile punktów zdobędziemy w całym arkuszu zaznaczając jedną odpowiedź we wszystkich odpowiedziach. Jak widać odpowiedzi są ODPOWIEDNIO wyważone od 2014 r. 
Zaznaczając w całym arkuszu stale odpowiedź np. B możesz zdobyć z 6 pkt.


Jaką odpowiedź zaznaczyć w arkuszu maturalnym z matematyki jeśli nie znamy odpowiedzi? 

Można zauważyć, że odpowiedzi B i C stanowią (26,91% + 26,59%) = 53,50% wszystkich prawidłowych odpowiedzi. Zatem odpowiedź B jest najczęściej występującą, ale między odpowiedzią B i C występuje nieznaczna różnica.
Dlatego jeśli nie znasz odpowiedzi, którą należy zaznaczyć w arkuszu maturalnym z matematyki, to weź pod uwagę odpowiedź B lub C. Sprawdzamy, która z tych odpowiedzi B lub C spełnia warunki zadania, ponieważ są najbardziej prawdopodobne, że są prawidłowe.
Powyższa analiza pozwoliła zwiększyć prawdopodobieństwo, że zaznaczona przez Ciebie odpowiedź w arkuszu maturalnym będzie trafiona (prawidłowa). Bez tej analizy Twoje prawdopodobieństwo zaznaczenia prawidłowej odpowiedzi wynosi 25%.
 

Uwaga!
Minimalna przewaga odpowiedzi B pokazuje, że odpowiedzi maturalne są odpowiednio wyważone - tak jak być powinno. Dlatego lepiej jest zastosować metodę eliminacji błędnych odpowiedzi. Post nr 399 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.