Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Arkusze maturalne z matematyki - analiza odpowiedzi

Analiza częstości występowania prawidłowych odpowiedzi A, B, C, D w 31 arkuszach maturalnych z matematyki przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w latach 2010 - 2017

Czy wiesz, którą odpowiedź A, B, C, D zaznaczyć w arkuszu maturalnym z matematyki w pytaniach zamkniętych jeśli nie znasz odpowiedzi?

Analiza częstości występowania odpowiedzi A, B, C, D w 15 arkuszach maturalnych z matematyki przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w latach 2010 - 2013
Przedstawiam analizę częstości występowania poszczególnych prawidłowych odpowiedzi w 31 arkuszach maturalnych z matematyki przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w latach 2010-2017, wartość skumulowana.


Wszystkich odpowiedzi w 31 arkuszach jest 643. 
Powyższe zestawienie pokazuje ile punktów zdobędziemy w całym arkuszu zaznaczając jedną odpowiedź we wszystkich odpowiedziach. Jak widać odpowiedzi są ODPOWIEDNIO wyważone od 2014 r. 
Zaznaczając w całym arkuszu stale odpowiedź np. B możesz zdobyć z 6 pkt.


Jaką odpowiedź zaznaczyć w arkuszu maturalnym z matematyki jeśli nie znamy odpowiedzi? 

Można zauważyć, że odpowiedzi B i C stanowią (26,91% + 26,59%) = 53,50% wszystkich prawidłowych odpowiedzi. Zatem odpowiedź B jest najczęściej występującą, ale między odpowiedzią B i C występuje nieznaczna różnica.
Dlatego jeśli nie znasz odpowiedzi, którą należy zaznaczyć w arkuszu maturalnym z matematyki, to weź pod uwagę odpowiedź B lub C. Sprawdzamy, która z tych odpowiedzi B lub C spełnia warunki zadania, ponieważ są najbardziej prawdopodobne, że są prawidłowe.
Powyższa analiza pozwoliła zwiększyć prawdopodobieństwo, że zaznaczona przez Ciebie odpowiedź w arkuszu maturalnym będzie trafiona (prawidłowa). Bez tej analizy Twoje prawdopodobieństwo zaznaczenia prawidłowej odpowiedzi wynosi 25%.
 

Uwaga!
Minimalna przewaga odpowiedzi B pokazuje, że odpowiedzi maturalne są odpowiednio wyważone - tak jak być powinno. Dlatego lepiej jest zastosować metodę eliminacji błędnych odpowiedzi. Post nr 399 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.