Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Spirala Ulama

Spirala Ulama a rozkład liczb pierwszych 
Polski matematyk Stanisław Ulam podczas słuchania nudnej prezentacji na konferencji w 1963 roku zanotował serię numerów w spirali. Ulam zaczął machinalnie wstawiać liczby na skrzyżowaniach linii spiralnego kwadratu, a potem zakreślać liczby pierwsze. Ku swemu zdumieniu, ujrzał przed sobą spiralę liczb pierwszych “Na kwadratowej tablicy zaczynając od 1 w środku spiralnie wypisuje się kolejne liczby naturalne. Na niektórych przekątnych liczby pierwsze częściej grupują się niż na innych. Fakt ten nie został do tej pory wyjaśniony. Zjawisko występuje także, jeśli rozpoczyna się od innych wartości niż 1” Uświadomił sobie, że to świetny sposób na wizualizację niespodziewanych wzorców w rozkładzie liczb pierwszych.Jeśli liczby naturalne zapiszemy na tablicy 10 x 26 i wyznaczymy wszystkie liczby pierwsze to otrzymamy taką własność liczb pierwszych, że najczęściej liczbą pierwszą jest liczba naturalna, której cyfrą jedności jest {1, 3, 7, 9}, tylko jeden raz występuje liczba (cyfra) 2 i 5.
Zapisując liczby spiralnie względem dowolnej liczby pierwszej liczby te trafiają na nieparzyste miejsca co zwiększa szansę, że liczba ta jest pierwsza i w taki oto sposób na niektórych przekątnych liczby te grupują się częściej niż na innych.

Post nr 66

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.