Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Boki trójkąta prostokątnego

Długości boków trójkąta prostokątnego tworzą ciąg arytmetyczny


Jeśli boki w trójkącie prostokątnym tworzą ciąg arytmetyczny a1, a1+r, a1+2r, to długości tych boków można wyznaczyć z Twierdzenia Pitagorasa i wynika stąd, że każdy taki trójkąt prostokątny ma boki długości 3r, 4r, 5r. 

Wynika stąd, że każdy trójkąt prostokątny, którego długości boków tworzą ciąg arytmetyczny, jest podobny do trójkąta o bokach 3, 4, 5. Oznacza to również, że każde dwa trójkąty prostokątne, których długości boków tworzą ciągi arytmetyczne, są podobne. Post nr 283

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.