Tweety na temat @MinorMatematyka

Snapchat: matematycznyswi

 Snapchat: matematycznyswi

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-520

piątek, 6 grudnia 2013

Sumy i różnice funkcji

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych sinus i cosinus

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych sinus i cosinus
Powyższa metoda pokazuje w jak prosty sposób zapamiętać wzory na sumy i różnice wartości funkcji trygonometrycznych sinus i cosinus.

Opis metody:
- za znakiem równości zapisujemy iloczyn 2 i dla cosα-cosβ zapisujemy minus przed 2, dopisujemy dwa ułamki o mianownikach 2, w pierwszym ułamku w liczniku zapisujemy α+β, w drugim ułamku w liczniku zapisujemy α-β
- przed pierwszym ułamkiem (α+β)/2 zapisujemy te same wartości funkcji trygonometrycznych, jeśli mamy sumę  sinα+sinβ lub cosα+cosβ to zapisujemy odpowiednio sin lub cos, jeśli mamy różnicę sinα-sinβ lub cosα-cosβ  to zapisujemy odpowiednio wartości przeciwne tj. cos lub sin 
- przed drugim ułamkiem (α-β)/2 zapisujemy wartości funkcji trygonometrycznych, jeśli mamy sumę  sinα+sinβ lub cosα+cosβ to zapisujemy cos, jeśli mamy różnicę sinα-sinβ lub cosα-cosβ  to zapisujemy  sin.  

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych sinus i cosinus


Jak stosować powyższe wzory przedstawiam na poniższych przykładach.
Należy pamiętać o wzorach redukcyjnych dla kąta ujemnego αϵ(0, 90)
tj.
sin(-α) = - sinα
cos(-α) = cosα

Przykłady:

sin15 + sin75= ?
sin15 sin75= ?

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych sinus i cosinuscos15 + cos75= ?
cos15 cos75= ?

 Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych sinus i cosinus
Post nr 318

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są publikowane automatycznie i moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c). Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz pojawi się chwilę na blogu. W skrajnych przypadkach Twoje konto zostanie zablokowane.