Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Ile wyrazów ma ciąg

Z ilu wyrazów składa się ciąg zapisany w postaci sumy częściowej

Z ilu wyrazów składa się ciąg zapisany w postaci sumy częściowej?Z ilu wyrazów składa się ciąg zapisany w postaci sumy częściowej? 

Rozwiązanie:
Można zauważyć, że podany ciąg jest ciągiem geometrycznym rosnącym (a1>0, q>1) o ilorazie q równym 7777, kolejny wyrazy jest większy od poprzedniego 7777 razy. Należy wyznaczyć wzór na n-ty wyraz ciągu geometrycznego an = a1 · qn-1 i porównać z ostatnim wyrazem podanego ciągu sumy częściowej. Zatem podany ciąg składa się z 4029 wyrazów.

Można zauważyć, że podany ciąg jest ciągiem geometrycznym rosnącym (q>1) o ilorazie q równym 7777, kolejny wyrazy jest większy od poprzedniego 7777 razy. Należy wyznaczyć wzór na n-ty wyraz ciągu geometrycznego an = a1 · qn-1 i porównać z ostatnim wyrazem podanego ciągu sumy częściowej. Zatem podany ciąg składa się z 4029 wyrazów.


Post nr 366

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.