Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Ile wyrazów ma ciąg

Z ilu wyrazów składa się ciąg zapisany w postaci sumy częściowej

Z ilu wyrazów składa się ciąg zapisany w postaci sumy częściowej?Z ilu wyrazów składa się ciąg zapisany w postaci sumy częściowej? 

Rozwiązanie:
Można zauważyć, że podany ciąg jest ciągiem geometrycznym rosnącym (a1>0, q>1) o ilorazie q równym 7777, kolejny wyrazy jest większy od poprzedniego 7777 razy. Należy wyznaczyć wzór na n-ty wyraz ciągu geometrycznego an = a1 · qn-1 i porównać z ostatnim wyrazem podanego ciągu sumy częściowej. Zatem podany ciąg składa się z 4029 wyrazów.

Można zauważyć, że podany ciąg jest ciągiem geometrycznym rosnącym (q>1) o ilorazie q równym 7777, kolejny wyrazy jest większy od poprzedniego 7777 razy. Należy wyznaczyć wzór na n-ty wyraz ciągu geometrycznego an = a1 · qn-1 i porównać z ostatnim wyrazem podanego ciągu sumy częściowej. Zatem podany ciąg składa się z 4029 wyrazów.


Post nr 366

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.