Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-534

Tunele w kostce sześciennej zbudowanej z kart

14 tuneli w tym 6 kwadratowych i 8 trójkątnych prowadzących do środka sześcianu foremnego zbudowanego z kart, George Hart

 

14 tuneli w tym 6 kwadratowych i 8 trójkątnych prowadzących do środka sześcianu foremnego zbudowanego z kart, George Hart

Stanowi ciekawą rzeźbę 10 cm kostki. Powinien on być wyświetlany stojący na rogu, jak przedstawiono, 15 cm wysokości. Pamiętaj, że to jest trudniejsze niż się wydaje i wymaga trochę starań, aby uniknąć zginania lub uszkodzenia karty. Mamy wstępnie wycięte szczeliny w każdej karcie z właściwą długością i kątami.


14 tuneli w tym 6 kwadratowych i 8 trójkątnych prowadzących do środka sześcianu foremnego zbudowanego z kart, George Hart


Przy prawidłowym montażu, istnieje 6 tuneli kwadratowych prowadzących do centrum, jak ten pokazany powyżej.
Każdy kwadratowy tunel zaczyna się w środku ściany powierzchni, przechodzi przez środek kostki sześciennej i do przeciwległej ściany powierzchni. Boki tunelu są obrócone o 45 stopni w stosunku do boków sześciennej kostki.
14 tuneli w tym 6 kwadratowych i 8 trójkątnych prowadzących do środka sześcianu foremnego zbudowanego z kart, George Hart


Istnieje również 8 trójkątnych tuneli prowadzących do centrum, jak ten pokazany powyżej. Każdy zaczyna się w kącie narożnika (wierzchołka), przechodzi przez środek sześcianu, do przeciwległego narożnika (wierzchołka). Więc centrum sześcianu jest kompleksem tuneli układów przecinających się na czternaście sposobów wyjść.

Film przedstawiający proces budowania sześcianu z kart z 14 tunelami w tym 6 tuneli kwadratowych i 8 tuneli trójkątnych.
Źródło: Film George Hart


14 tuneli w tym 6 kwadratowych i 8 trójkątnych prowadzących do środka sześcianu foremnego zbudowanego z kart, George Hart


George Hart przedstawił również ciekawe rzeźby z ołówków (więcej)


Post nr 437

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c) Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz nie pojawi się na blogu.