Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Nie można dzielić przez zero

Dlaczego nie można dzielić przez 0?
Dzielenie jest działaniem odwrotnym do mnożenia. Działaniem sprawdzającym dzielenie jest mnożenie. Dlatego podzielić przez 0, to znaczy znaleźć taką liczbę, która pomnożona przez 0 w wyniku daje liczbę różną od 0. Dlatego podzielić przez 0 nie można bo każda liczba w iloczynie pomnożona przez 0, w wyniku daje 0, a nie liczbę różną od 0.

Ponieważ dzielenie definiujemy jako mnożenie przez odwrotność, nie można dzielić przez 0, gdyż nie istnieje liczba odwrotna do 0 tzn. nie istnieje liczba, która pomnożona przez 0, da element neutralny mnożenia czyli 1.
Zero nie może być dzielnikiem, ponieważ takie działanie nie ma sensu liczbowego i jest niewykonalne. Zatem zbliżmy się do zera nieskończenie blisko.

Jeśli niezerowy licznik ułamka będziemy dzielić przez liczbę, która zbliża do 0. Jest nieskończenie blisko 0, dąży do 0 z prawej strony 0 tj. 0+Wtedy wartości są coraz większe i większe – rozbiegają w plus nieskończoność
Uwaga:
Nawias kwadratowy służy do oszacowania wyniku.
W nawiasie kwadratowym nie dzielimy przez 0, tylko przez liczbę, która jest nieskończenie blisko 0 z prawej strony 0. Dlatego jest to symbol, a nie liczba 1/0.


Jeśli niezerowy licznik ułamka będziemy dzielić przez liczbę, która zbliża do 0. Jest nieskończenie blisko 0, dąży do 0 z lewej strony 0 tj. 0-. Wtedy wartości są coraz mniejsze i mniejsze – rozbiegają w minus nieskończoność


Uwaga:
Nawias kwadratowy służy do oszacowania wyniku.
W nawiasie kwadratowym nie dzielimy przez 0, tylko przez liczbę, która jest nieskończenie blisko 0 z lewej strony 0. Dlatego jest to symbol, a nie liczba 1/0.


Jak naszkicować wykres?

Przykład I
Jeśli dla dowolnego x, wartość wyrażenia w mianowniku ułamka jest równa 0, to jaką wartość powinniśmy wpisać do tabeli?
Oczywiście nie ma takiej wartości bo nie można dzielić przez 0.
Liczby dla których wartość mianownika ułamka jest równy 0 tworzą równania prostych prostopadłych do osi Ox. W naszym przykładzie x=0. Jeśli do wzoru funkcji w miejsce x, podstawimy liczbę 0, to nie można obliczyć wartości tej funkcji. O takich prostych mówimy wtedy, że są równaniami asymptot pionowych funkcji. Wykres funkcji będzie wtedy tylko zbliżał do tych asymptot pionowych. Niektóre funkcje mogą przecinać swoje asymptoty lub pokrywać się z nimi. 
Dziedziną funkcji jest przedział Df =(-∞, 0) ∪ (0, +∞), dla x=0 funkcja nie jest ciągła. Równanie asymptoty pionowej należy szukać z lewej i prawej strony liczby 0. Mamy więc punkty podejrzane o występowanie asymptoty lewostronnej 0- oraz prawostronnej  0+aby sprawdzić czy istnieje w nich asymptota należy obliczyć granicę funkcji właśnie w tych punktachJeśli granica funkcji w punkcie podejrzanym o występowanie asymptoty wynosi plus lub minus nieskończoność to funkcja ma asymptotę pionową lewostronną 0-, prawostronną 0lub obustronną 0-0+.  Miejsca nieciągłości w dziedzinie funkcji nazywamy podejrzanymi o posiadanie asymptoty pionowej.Przykład II
Jeśli dla dowolnego x, wartość wyrażenia w mianowniku ułamka jest równa 0, to jaką wartość powinniśmy wpisać do tabeli?

Oczywiście nie ma takiej wartości bo nie można dzielić przez 0.
Liczby dla których wartość mianownika ułamka jest równy 0 tworzą równania prostych prostopadłych do osi Ox. W naszym przykładzie x=-4 i x=1. Jeśli do wzoru funkcji w miejsce x, podstawimy liczbę -4 lub 1, to nie można obliczyć wartości tej funkcji. O takich prostych mówimy wtedy, że są równaniami asymptot pionowych funkcji. Wykres funkcji będzie wtedy tylko zbliżał do tych asymptot pionowych. Niektóre funkcje mogą przecinać swoje asymptoty lub pokrywać się z nimi.
Dziedziną funkcji jest przedział Df =(-∞, -4) ∪ (-4, 1) ∪ (1, +∞), dla x=-4 i x=1 funkcja nie jest ciągła. Równanie asymptoty pionowej należy szukać z lewej [asymptota lewostronna] i prawej [asymptota prawostronna] strony liczby -4 i 1. Mamy więc punkty podejrzane o występowanie asymptoty -4--4+1-1+aby sprawdzić czy istnieje w nich asymptota należy obliczyć granicę funkcji właśnie w tych punktachJeśli granica funkcji w punkcie podejrzanym o występowanie asymptoty wynosi plus lub minus nieskończoność to funkcja ma asymptotę pionową lewostronną -4-1-, prawostronną -4+1lub obustronną -4--4+1-1+.  Miejsca nieciągłości w dziedzinie funkcji nazywamy podejrzanymi o posiadanie asymptoty pionowej.
Pamiętaj!
Każdy wykres funkcji wymaga przed naszkicowaniem wyznaczenia dziedziny tzw. założeń w obliczeniach, dla których funkcja przyjmuje sens liczbowy. Nie można do tabeli wpisywać tych argumentów funkcji, dla których nie przyjmuje sensu liczbowego. 

Sofizmat to zwodniczy "dowód" matematyczny, pozornie poprawny, lecz faktycznie błędny, zawierający rozmyślnie wprowadzony błąd, na pierwszy rzut oka trudny do wykrycia. Matematyka jako jedna z dziedzin nauki zawiera również błędne twierdzenia, które nazywamy sofizmatami.

Sofizmat

W nawiasie (4-3-1) zapisano liczbę 4-3-1=0, a następnie równanie obustronnie zostało podzielone przez (4-3-1) czyli 0. Zatem z prawdy otrzymaliśmy fałsz. Implikacja jest fałszywa wtedy i tylko wtedy, gdy poprzednik jest prawdziwy, a następnik jest fałszywy. Inaczej mówić z prawdy nigdy nie wynika fałsz.
Dlatego w podanym sofizmacie widać, że nie wolno dzielić przez 0 bo matematyka nie miałaby sensu. Wtedy wszystkie liczby by były równe.

Czy 0 dzieli się przez 0?
Jeśli zerowy licznik ułamka będziemy dzielić przez liczbę, która zbliża do 0. Jest nieskończenie blisko 0, dąży do 0 z prawej strony 0 tj. 0lub dąży do 0 z lewej strony 0 tj. 0-Wtedy iloraz jest równy 0.Jeśli licznik ułamka, który zbliża do 0 z prawej 0+ lub lewej  0strony 0 podzielimy przez taką samą liczbęWtedy iloraz jest równy 1.


Wynik dzielenia 0 przez 0 jest niejednoznaczny. 
[0/0] to także jeden z symboli nieoznaczonych. Nie oznacza dzielenia 0 przez 0.
 Dlatego wynik dzielenia przez 0 jest nieokreślony?
Zawsze należy wyznaczyć dziedzinę [założenie] wyrażenia wymiernego, żeby nie było dzielenia przez 0.

W wyrażeniu dla x:
Sprawdź jak wyznaczyć DZIEDZINĘ FUNKCJI 40 przykładówSprawdź na kalkulatorze jaki wynik otrzymasz 6:0=?
Twój kalkulator wyświetla:
*Błąd (?)
*Nie można dzielić przez 0 (?)

*Infinity (?)
*Error: DivByZero (?)
*Error (?)
*You cannot divide by zero! (?)
*∞ (?)Dzielić przez zero nie można wcale
Bo pani Zielińska da za to pałę.
Z mnożeniem sprawa wygląda inaczej
Zero w wyniku zawsze zobaczę.
[Wierszyk: Uczeń Maksymilian Heller, Źródło: Kto z nami rymuje ten matmę czuje]Post nr 504

5 komentarzy:

 1. Można dzielić przez 0 ale tylko w działaniu 0:0=0

  OdpowiedzUsuń
 2. FAŁSZ
  Nigdy tak nie można, bo algebra jest odzwierciedleniem rzeczywistości, a takiego działania nie można uzasadnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakby zrobić takie działanie 0^18/0^15=0^3=0, a ponieważ 0^15=0 i 0^18=0 to z tego wynika że 0/0=0 czy tak można zrobić? Skoro nie można dzielić przez 0 to gdzieś musi być błąd, a jeżeli jest to gdzie?

   Usuń
  2. Nie ma. Dlatego zakładamy w działaniach na potęgach, że podstawy potęg są różne od zera i wykonujemy wtedy działania na tych potęgach.

   Usuń
 3. Mój kalkulator wyświetla "Math erroror".

  OdpowiedzUsuń

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.