Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Miara kąta


Wiedząc, że proste m i n na podanych rysunkach są równoległe wyznacz miarę kąta α i β. 

Obliczamy miarę kąta α na trzy sposoby.
I sposób
Korzystamy z własności sumy kątów wewnętrznych czworokąta poprzez dorysowanie tego czworokąta oraz z kątów przyległych i dopełniających.  


II sposób
Do prostej m i n wyznaczamy prostą k równoległą. Obliczamy miary kątów z własności kątów przyległych, odpowiadających i miary kąta pełnego. 


III sposób
Przedłużamy odpowiednie łamane w celu wyznaczenia kątów wierzchołkowych i przyległych do kąta α.  Korzystamy także z własności kątów odpowiadających

Obliczamy miarę kąta β na trzy sposoby. 
I sposób 
Korzystamy z własności sumy kątów wewnętrznych czworokąta poprzez dorysowanie tego czworokąta oraz z kątów przyległych, dopełniających i kąta pełnego. 
II sposób
Do prostej m i n wyznaczamy prostą k równoległą. Obliczamy miary kątów z własności kątów przyległych, odpowiadających i miary podanego kąta. 

III sposób
Przedłużamy odpowiednie łamane w celu wyznaczenia kątów wierzchołkowych i przyległych do kąta α.  Korzystamy także z własności kątów odpowiadających. Post nr 505
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.