Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-534

Gra

 Papier, kamień, nożyce

W grze Papier, kamień, nożyce uczestniczy dwóch graczy, którzy jednocześnie na umówiony sygnał wystawiają przed siebie dłoń, pokazując symbol papieru, kamienia lub nożyczek. Kto pokaże silniejszy symbol, ten wygrywa. Oto zasady:
- nożyce są silniejsze od papieru, ponieważ go tną;
- kamień jest silniejszy od nożyc, ponieważ je tępi;
- papier jest silniejszy od kamienia, ponieważ go owija.

Asia i Basia grają w grę. Wypisz wszystkie możliwe wyniki. Przyjmij, że dziewczęta pokazują symbole losowo, i oblicz prawdopodobieństwo tego, że w pojedynczej rozgrywce:

a) wygra Asia,
b) wygra Basia,
c) będzie remis.

Rozwiązanie
Wprowadzamy oznaczenia takie, że:
A - Asia, B - Basia, N - nożyce, P - papier, K - kamień.

Asia i Basia grają w grę. Możliwe wyniki:NA, NB

 

NA, PB

 

NA, KB

 

PA, NB

 

PA, PB

 

PA, KB

 

KA, NB

 

KA, PB

 

KA, KB


Kto wygrywa? 


NA, NB
Remis

 

NA, PB
Wygrywa Asia

 

NA, KB
Wygrywa Basia

 

PA, NB
Wygrywa Basia

 

PA, PB
Remis

 

PA, KB
Wygrywa Asia

 

KA, NB
Wygrywa Asia

 

KA, PB
Wygrywa Basia

 

KA, KB
Remis


Wszystkich możliwych wyników gry jest 9.
Obliczamy prawdopodobieństwo, że:
a) wygra Asia
P(A) = 3/9 = 1/3

b) wygra Basia
P(B) = 3/9 = 1/3

c) będzie remis
P(R) = 3/9 = 1/3


Los czy odpowiednio zaplanowana taktyka?
Co warto wiedzieć o grze?

Przyjęto, że gra Papier, kamień, nożyce to gra losowa. Każdą figurę przeciwnik może pokazać z jednakowym prawdopodobieństwem, choć statystyki pokazują, że najrzadziej wybieranym symbolem są nożyce. W grze warto też bacznie obserwować przeciwnika - jego ruch możesz w pewnym stopniu przewidzieć.
Warto na przykład pamiętać, że gracze rzadko pokazują z rzędu trzy te same figury. Jeżeli Twój przeciwnik przez dwie kolejne tury pokazał papier, istnieje prawdopodobieństwo, że za trzecim razem wybierze inny symbol. Początkującym graczom często przypada do gustu kamień - wydaje się mocną figurą, dlatego jest chętnie pokazywany na początkowym etapie gry. W grze możesz też wypróbować pewnych sztuczek. Na przykład głośno powiedzieć, co pokażesz - jest spora szansa, że przeciwnik uzna to za blef.Post 529


2 komentarze:

  1. Bardzo lubiliśmy grać w tą grę na przerwach w szkole. Teraz niestety nie ma takiej okazji bo wszystkie zajęcia mamy zdalne ;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To teraz wiecie jakie macie szanse wygranej. Jeszcze jest wersja papier, kamień, nożyce, jaszczurka, Spock.

      Usuń

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c) Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz nie pojawi się na blogu.