Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Czy 1 jest równe -1

Sofizmat -> Czy -1 jest równe 1?

Znaleźć błąd w rozumowaniu lub uznać za prawidłowe.

Wyjaśnienie:
W rozumowaniu (sofizmacie) tym wykorzystano pierwiastek kwadratowy z (-1) czyli liczbę zespoloną (jednostkę urojoną) i, tzn.  i2= -1, √-1=i.
Liczba ta nie jest co prawda liczbą rzeczywistą, wiemy, że liczby zespolone można również dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić zupełnie podobne jak liczby rzeczywiste.
Błędny jest drugi krok dowodu, gdy obliczamy na liczbach zespolonych pierwiastek ilorazu nie musi równać się ilorazowi pierwiastków.


Post nr 258

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.