Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Wysokość trójkąta prostokątnego w rombie

Wysokość trójkąta prostokątnego w rombie poprowadzona z punktu przecięcia się przekątnych


Bok rombu ABCD ma długość 13 a suma długości jego przekątnych AC i BD wynosi 34. Przekątne rombu przecinają się w punkcie E. Wyznacz długość wysokości EF trójkąta BCE poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego CEB.  

Rozwiązanie:


Uwaga:
Jeśli z treści zadania nie wynikają oznaczenia lokalne (brak oznaczeń), że podano romb o nazwie ABCD i długości przekątnych rombu nazwano AC i BD, należy uwzględnić dwa rozwiązania tego zadania. 
Treść zadania, które posiada dwa rozwiązania.
Bok rombu ma długość 13, suma długości jego przekątnych jest równa 34. Wyznacz długość wysokości w trójkącie BCE, gdzie E jest punktem przecięcia się przekątnych.
Przekątne rombu wtedy mają długości 10 i 24 lub 24 i 10 a wysokość każdego trójkąta 60/13.
W podanym zadaniu zostały uwzględnione oznaczenia lokalne, zatem przyjmujemy, że przekątne AC i BD rombu ABCD mają odpowiednio długości  24 i 10. Z rysunku wynika, że AC > BD.

Post nr 305

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.