Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-534

Mnożenie logarytmów

Mnożenie logarytmów o różnych podstawach

Mnożenie logarytmów o różnych podstawach

Wyznacz wartość wyrażeń x, y, z zapisanych za pomocą logarytmów a następnie oblicz wartość wyrażenia 48xy√z.

Rozwiązanie I:
Pomiędzy logarytmami o różnych podstawach zachodzi związek:


Obliczamy wartość wyrażenia x:
Mnożenie logarytmów o różnych podstawach
Obliczamy wartość wyrażenia y:

Mnożenie logarytmów o różnych podstawachObliczamy wartość wyrażenia z: 
 
Mnożenie logarytmów o różnych podstawach


 Rozwiązanie II:
Pomiędzy logarytmami o różnych podstawach zachodzi związek:

 

Obliczamy wartość wyrażenia x, y, z wykorzystaniem tych związków:

Mnożenie logarytmów o różnych podstawach

Mnożenie logarytmów o różnych podstawach


Zobacz także jak można mnożyć logarytmy o różnych podstawach jeśli pomiędzy nimi zachodzi związek (więcej).Rozwiązanie w kalkulatorze graficznym. Kliknij na kalkulator w okienku.Post nr 330

4 komentarze:

 1. W rozwiązaniu pierwszym na podstawie jakich obliczeń stwierdzono,że b=4 i b=7

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podstawie wzorów, które zapisałem.

   Usuń
  2. 4 dlatego, że podstawa logarytmu jest równa 16. Wiemy, że 16^(1/2)=4 7 dlatego, że podstawa logarytmu jest równa 49. Wiemy, że 49^(1/2)=7 Wniosek: Za literę b możemy podstawić dowolną liczbę, ale żeby była wynikiem potęgowania.

   Usuń
 2. Dzięki za odpowiedź. W mojej opinii, druga wersja rozwiązania jest łatwiejsza ponieważ korzystam ze wzorów i nie muszę zakładać dodatkowych "zmiennych". Zamiast podstawić za 16 = 2^4 można podstawić 4^2.

  OdpowiedzUsuń

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są publikowane automatycznie i moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c). Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz pojawi się chwilę na blogu. W skrajnych przypadkach Twoje konto zostanie zablokowane.