Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

Równanie pierwiastkowe

Równanie pierwiastkowe z pierwiastkami drugiego stopniaWyznacz wszystkie możliwe pierwiastki równania pierwiastkowego. Oblicz wszystkie możliwe rozwiązania równania  pierwiastkowego z pierwiastkami drugiego stopnia.

Rozwiązanie:
- wyznaczamy dziedzinę równania pierwiastkowego (wartość pod pierwiastkami drugiego stopnia w liczniku i mianowniku ułamka musi być większa lub równa 0 dla każdego pierwiastka i mianownik ułamka jest różny od 0)
- równanie przekształcamy do postaci iloczynowej mnożąc mianownik ułamka przez 5
- po przekształceniu redukujemy wyrazy podobne
- otrzymaliśmy równanie zawierające po lewej i prawej stronie wyrażenia pod pierwiastkiem drugiego stopnia dlatego uwalniamy się od pierwiastków podnosząc jednocześnie strony do potęgi drugiej
- wyrażenia podpierwiastkowe są sobie równa dla x = -2,4 lub x = 5
- sprawdzamy czy rozwiązaniem równania są liczby -2,4 lub 5, to należą do wyznaczonej dziedziny

Dziedzina równaniaRozwiązanie równania

Rozwiązanie graficzne (pierwiastkami równania są te argumenty dla których funkcje przyjmują równe wartości, wykresy przecinają się w odpowiednim punkcie).


Sprawdzenie równania pierwiastkowego w sposób porównania strony lewej z prawą po podstawieniu w miejsce x otrzymanych wartości, dla x = -2,4 i x = 5.


 Wykres online
 Wykres online


Post nr 396

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się z Twoim sposobem  rozwiązania zadania. Aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Publikuję wskazówki, które mogą pomóc Ci zrozumieć jak można rozwiązywać zadania matematyczne.
3. W ramach kopiowania zdjęć z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.