Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-535

O mnie


Robert Karolewski - właściciel i jedyny autor bloga matematycznego Minor. 
Z wykształcenia ekonomista, matematyk i informatyk z przygotowaniem pedagogicznym. 


  Jestem nauczycielem mianowanym w trakcie awansu i wychowawcą.
Uczę matematyki i informatyki w szkole w Poznaniu.

Cokolwiek robisz, rób to na 100%.
























Kanał bloga

Kanał w trakcie rozwoju - planowany.


Matematyka w szkole była moim ulubionym przedmiotem i stała się pasją. Z przyjemnością chodziłem na lekcje, uważałem jak tłumaczyli nauczyciele, ale również sporo czasu na naukę poświęcałem sam. W matematyce jak w muzyce, pięknie gram bo ćwiczę lub mówi się, że matematykę trzeba wyćwiczyć. Jednak zawsze trafimy na zadania, których nigdy wcześniej nie rozwiązywaliśmy. 
Zaczynałem naukę matematyki z książek dochodząc niejednokrotnie do ciekawych przeze mnie rozwiązań. Ucząc matematyki też się uczysz. Wypracowałem sposoby zapamiętywania zagadnień matematycznych w taki sposób, żeby niektóre kojarzyły się z czymś, co łatwo jest zapamiętać, które utrwalają się w pamięci np. w połączeniu z człowiekiem mądra głowa lub sketchnotki (notatki wizualne) usprawniają zapamiętywanie. 
Matematyki należy nauczyć się także z definicji i wzorów. Ważne, żeby matematykę dobrze umieć wykorzystać w życiu codziennym. Uczniowie na lekcji pytają "do czego im się to w życiu przyda, po co im to".
Matematyka bazuje na wynikach, które można sprawdzić z treścią zadania tzw. metoda sprawdzania. Spora część zagadnień matematycznych jest rozwiązywana schematami, które musimy poznać.
Na lekcjach stosuję origami matematyczne. Sprawia satysfakcję uczniom, że bez sklejania mogą składać i tworzyć.  

 
 
 


Korzystam także z dynamicznych apletów GeoGebry. To nasze laboratorium matematyczne. Prowadzę zajęcia pozalekcyjne - programowanie z GeoGebrą. Uwzględniając indywidualne potrzeby i rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie matematyczno-informatycznym.

Bawi i uczy - takie lekcje uczniowie uwielbiają. Dlatego przygotowałem różne gry matematyczne z wykorzystaniem TIK, które są dostępne na blogu dla wszystkich w tym dla uczniów i jako pomoc do lekcji dla nauczycieli.  
Matematykę można pokazać ciekawie i może być fascynująca - tak opisuje Librus Portal tutaj moje pomysły na zorganizowanie niestandardowej lekcji.

W artykule "Efektywne metody nauczania matematyki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem TIK" na stronie 11 jako  inne, godne polecenia miejsca w sieci z materiałami do nauczania matematyki został wpisany mój blog, a także na stronie 24 przykład kartki matematycznej zaczerpnięty z mojego bloga

Matematyka - motto.


Byłem związany także z branżą hotelarską [hotel z 200 miejscami noclegowymi], która dostarczyła mi wiele doświadczeń. Przez ten okres ukończyłem wiele szkoleń, kursów i otrzymałem certyfikaty. Na uwagę zasługują dwa certyfikaty, które otrzymałem realizując staż we Włoszech i Turcji:

Certyfikaty



Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia. Nie byłem wszędzie, ale mam to na liście. 


Świat wokół nas oczami matematyka. Na Instagramie publikuję zdjęcia z ciekawych miejsc, które zwiedziłem i opisuję wykorzystanie matematyki w życiu codziennym w połączeniu z tematami lekcji. Oczywiście ciekawi Was #pocomito #pocomitobyło #nacomitopotrzebne. Dlatego obserwuj mój profil. 



Podążaj za swoją pasją, a sukces będzie podążał za Tobą!
Z myślą o Czytelnikach lubiących matematykę i dla Czytelników, którzy chcą nauczyć się matematyki w sposób prosty i zrozumiały. Wykorzystując portale społecznościowe, każdy z Czytelników bloga ma możliwość rozwiązania zadania i opublikowania odpowiedzi na blogu w formie komentarza, graficznej lub innej, ale także i w moich społecznościach. Blog dzieli się ciekawymi zadaniami z pełnymi rozwiązaniami ze światem. 


Moje społeczności matematyczne to:
- Społeczność ВКонтакте 
- Społeczność Facebook
- Społeczność Twitter
- Społeczność Pinterest 

Społeczność Instagram  


Posty na blogu można również obserwować w formie tablicy korkowej z pinami na Pinterest, co bardzo ułatwia komunikację pomiędzy postami na blogu. Z każdego pina po zalogowaniu można przełączyć się na post bloga.






O blogu:
> 500 postów
> 8 h przeglądania (założenie 1 minuta na post)  
> 2,2 tys. zdjęć  


Wykorzystuje 5 mediów w społecznościach do motywowania uczniów do nauki i podejmowania dodatkowych wysiłków edukacyjnych.

Czy wiecie jaką liczbę mam na myśli? 
Starczyło mi książek, żeby podać małą podpowiedź.
P. S. Mój matematyczny świat...
Moja prywatna biblioteka. 



























Tak, to liczba π (czytaj pi).
14 marca, to dzień liczby π. Data zapisana w Stanach Zjednoczonych 14 marca, to 3.14. Jest to jedyny kraj na świecie w którym zapisujemy datę w formacie miesiąc.dzień.rok.


Życie z pasją



Dziękuję za odwiedziny.
Zapraszam ponownie!





Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie.

Źródło: Anna Wojnar, Nowa era reklamy, „Alma Mater” nr 129, listopad 2010, s. 29.

lub

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Źródło: Konfucjusz.





Blog matematyczny Minor poleca:

dr hab. Szymon Wąsowicz, prof. ATH, Katedra Matematyki, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej więcej


 

2 komentarze:

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ


Czytelniku, komentując nie każdy będzie mógł tu pisać co chce. 
Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.
Regulamin bloga
1. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować podane sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.
2. Wskazówki mogą pomóc Ci zrozumieć matematykę.
3. Kopiując posty z bloga skorzystaj z przycisków udostępniania.
4. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.
5. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne.