Tweety na temat @MinorMatematyka

Pomoce dla klasy

Szukaj na tym blogu lub wpisz post nr 1-534

O mnie

Witam wszystkich Czytelników na moim matematycznym blogu.
Robert Karolewski - właściciel i jedyny autor bloga matematycznego Minor. 

Ślesin - pochodzę
Poznań - mieszkam  

Z wykształcenia ekonomista, matematyk i informatyk z przygotowaniem pedagogicznym. 

  Jestem nauczycielem w trakcie awansu i wychowawcą.
Uczę matematyki i informatyki w szkole w Poznaniu.

Cokolwiek robisz, rób to na 100%.
Kanał bloga

Kanał w trakcie rozwoju - planowany.


Tak się składa, że nasz umysł należy cały czas ćwiczyć. Tak samo mogę napisać, że ciągle doskonalę swoje posty na blogu jednocześnie ucząc się od moich Czytelników. Bardzo to cenię. Wasze zaangażowanie jest dla mnie bardzo pomocne. 
Szkolenia, kursy, szkolenia i jeszcze raz kursy bo uczymy się całe życie i od siebie nawzajem. 


Matematyka w szkole była moim ulubionym przedmiotem i stała się pasją. Z przyjemnością chodziłem na lekcje, uważałem jak tłumaczyli nauczyciele, ale również sporo czasu na naukę poświęcałem sam. W matematyce jak w muzyce, pięknie gram bo ćwiczę lub mówi się, że matematykę trzeba wyćwiczyć. Jednak zawsze trafimy na zadania, których nigdy wcześniej nie rozwiązywaliśmy. 
Zaczynałem naukę matematyki z książek dochodząc niejednokrotnie do ciekawych przeze mnie rozwiązań. Ucząc matematyki też się uczysz. Wypracowałem sposoby zapamiętywania zagadnień matematycznych w taki sposób, żeby niektóre kojarzyły się z czymś, co łatwo jest zapamiętać, które utrwalają się w pamięci np. w połączeniu z człowiekiem mądra głowa lub sketchnotki (notatki wizualne) usprawniają zapamiętywanie. 
Matematyki należy nauczyć się także z definicji i wzorów. Ważne, żeby matematykę dobrze umieć wykorzystać w życiu codziennym. Uczniowie na lekcji pytają "do czego im się to w życiu przyda, po co im to".
Matematyka bazuje na wynikach, które można sprawdzić z treścią zadania tzw. metoda sprawdzania. Spora część zagadnień matematycznych jest rozwiązywana schematami, które musimy poznać.
Na lekcjach stosuję origami matematyczne. Sprawia satysfakcję uczniom, że bez sklejania mogą składać i tworzyć.  

 
 
 


Korzystam także z dynamicznych apletów GeoGebry. To nasze laboratorium matematyczne. Prowadzę zajęcia pozalekcyjne - programowanie z GeoGebrą. 

Bawi i uczy - takie lekcje uczniowie uwielbiają. Dlatego przygotowałem różne gry matematyczne z wykorzystaniem TIK, które są dostępne na blogu dla wszystkich w tym dla uczniów i jako pomoc do lekcji dla nauczycieli.  
Matematykę można pokazać ciekawie i może być fascynująca - tak opisuje Librus Portal tutaj moje pomysły na zorganizowanie niestandardowej lekcji.

W artykule "Efektywne metody nauczania matematyki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem TIK" na stronie 11 jako  inne, godne polecenia miejsca w sieci z materiałami do nauczania matematyki został wpisany mój blog, a także na stronie 24 przykład kartki matematycznej zaczerpnięty z mojego bloga

Matematyka - motto.


Byłem związany także z branżą hotelarską [hotel z 200 miejscami noclegowymi], która dostarczyła mi wiele doświadczeń. Przez ten okres ukończyłem wiele szkoleń, kursów i otrzymałem certyfikaty. Na uwagę zasługują dwa certyfikaty, które otrzymałem realizując staż we Włoszech i Turcji:

Certyfikaty

Lubię podróżować. Zwiedziłem takie kraje jak: Włochy (Follonica, Piza, Asyż, Florencja, Rzym, Watykan), Niemcy (Berlin), Austria, Francja (Paryż, Biscarrosse, Gontaud-de-Nogaret, Lourdes), Hiszpania (Barcelona, Tossa de Mar, Calella), Belgia, Słowacja (Donovaly), Węgry (Budapeszt), Turcja (Stambuł, Fethiye, Pamukkale, Antalya), Malta (Valetta, Qawra, Gozo, Buggiba, Birkirkara i inne).


Świat wokół nas oczami matematyka. Na Instagramie publikuję zdjęcia z ciekawych miejsc, które zwiedziłem i opisuję wykorzystanie matematyki w życiu codziennym w połączeniu z tematami lekcji. Oczywiście ciekawi Was #pocomito #pocomitobyło #nacomitopotrzebne. Dlatego obserwuj mój profil. Podążaj za swoją pasją, a sukces będzie podążał za Tobą!
Z myślą o Czytelnikach lubiących matematykę i dla Czytelników, którzy chcą nauczyć się matematyki w sposób prosty i zrozumiały. Wykorzystując portale społecznościowe, każdy z Czytelników bloga ma możliwość rozwiązania zadania i opublikowania odpowiedzi na blogu w formie komentarza, graficznej lub innej, ale także i w moich społecznościach. Blog dzieli się ciekawymi zadaniami z pełnymi rozwiązaniami ze światem. 


Moje społeczności matematyczne to:
- Społeczność ВКонтакте 
- Społeczność Facebook
- Społeczność Twitter
- Społeczność Pinterest 

Społeczność Instagram  


Posty na blogu można również obserwować w formie tablicy korkowej z pinami na Pinterest, co bardzo ułatwia komunikację pomiędzy postami na blogu. Z każdego pina po zalogowaniu można przełączyć się na post bloga.

Mam nadzieję, że matematyczny świat, który prezentuję na blogu zainteresuje Ciebie Czytelniku. 


Blog matematyczny Minor - Matematyczny Świat


O blogu:
> 500 postów
> 8 h przeglądania (założenie 1 minuta na post)  
> 10 tys.  Czytelników
> 2,2 tys. zdjęć  
> 1 mln  osób w społecznościach

Wykorzystuje 5 mediów w społecznościach do motywowania uczniów do nauki i podejmowania dodatkowych wysiłków edukacyjnych.

Czy wiecie jaką liczbę mam na myśli? 
Starczyło mi książek, żeby podać małą podpowiedź.
P. S. Mój matematyczny świat...
Moja prywatna biblioteka. Tak, to liczba π (czytaj pi).
14 marca, to dzień liczby π. Data zapisana w Stanach Zjednoczonych 14 marca, to 3.14. Jest to jedyny kraj na świecie w którym zapisujemy datę w formacie miesiąc.dzień.rok.


Życie z pasją
Źródło: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, arkusz dn. 21 kwietnia 2020 r. str. 12

Dziękuję za odwiedziny.
Zapraszam ponownie!

Pozdrawiam i zapraszam do obserwowania mojego bloga.


P. S.
Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie.

Źródło: Anna Wojnar, Nowa era reklamy, „Alma Mater” nr 129, listopad 2010, s. 29.

lub

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Źródło: Konfucjusz.

Blog matematyczny Minor poleca:

dr hab. Szymon Wąsowicz, prof. ATH, Katedra Matematyki, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej więcej


 

2 komentarze:

WESPRZYJ BLOGA ZRZUTKĄ

Regulamin bloga

Czytelniku, miło kiedy komentujesz posty. Chętnie zapoznam się także z innym Twoim punktem widzenia w podanym rozwiązaniu zadania. Jednak, aby ten blog stanowił dla Czytelników pewną wartość, nie mogę pozwolić, żeby każdy mógł tu pisać co tylko chce.

Blog wymaga wiele czasu pracy, godzin pracy, których nie widać i jako jego autor chcę się na nim dobrze czuć.
Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z bloga www.matematyczny-swiat.pl. Korzystanie z bloga oznacza akceptację Regulaminu.$1

Sprawy organizacyjne

1. Jeżeli uważasz, że w jakimś temacie czujesz się bardziej kompetentny, to napisz jak to wygląda z Twojego punktu widzenia.

2. Myśl zanim coś napiszesz – zanim zechcesz skrytykować moje sposoby rozwiązania zadań zastanów się jak możesz z tego skorzystać. Jeszcze raz – nie twierdzę, że wszystko co napiszę będzie dla Ciebie pomocne. Niemniej niektóre wskazówki po Twojej modyfikacji mogą dobrze Ci służyć. Myśl samodzielnie.

3. Ten blog to miejsce, w którym publikuję wskazówki, które mogą pomóc Czytelnikom zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać zadania matematyczne.

4. Dozwolone jest kopiowanie zdjęć z bloga na portale społecznościowe lub inne blogi z bezwzględnym podaniem aktywnego linka do bloga. Niedozwolone jest kopiowanie zdjęć i treści bez podania aktywnego linka.

5. Pamiętaj, żeby w ramach kopiowania zdjęć z bloga korzystać z przycisków udostępniania dostępnych w postach na blogu.

6. Zdjęcia w postach na blogu są mojego autorstwa i własnością intelektualną, a zdjęcia kopiowane na mój blog są zawsze z podaniem źródła.

7. Blog posiada jednego autora. Autorem bloga jest Robert Karolewski.

8. Zabrania się, przerabiania, przystosowywania, usuwania logotypu lub dokonywania jakichkolwiek innych zmian w zdjęciach na potrzeby własnej publikacji i przypisywanie im autorstwa. Dopuszczalne jest na własne potrzeby bez ich publikacji.

9. Wszystkie zdjęcia na blogu mojego autorstwa zawierają logotyp Minor Matematyczny Świat.
10. Przykłady w zadaniach prezentowane na blogu są przygotowane przeze mnie i moją własnością intelektualną. Na blogu również dostępne są przykładowe zadania z jakimi można spotkać się na różnym poziomie nauczania.
11. Rozwiązania wszystkich zadań z arkuszy maturalnych posiadają logotyp wobec tego, że są to moje przykładowe odpowiedzi.

12. Niniejszy regulamin obowiązuje również na wszystkich moich portalach społecznościowych.

13. Korzystanie z bloga w całości jest nieodpłatne i dostępne dla wszystkich Czytelników.


$2

Komentarze

14. Wszystkie komentarze na blogu są moderowane przez autora bloga.

a) Jeśli komentarze są obraźliwe zarówno w stosunku do mnie jak i do innych Czytelników, to zostaną usunięte lub ukryte.

b) Jeśli komentarze są niezwiązane z tematem wpisu, to zostaną usunięte lub ukryte.

c) Jeśli komentarze są spamem. Za spam uznaję linki do innych stron, podpisywanie się adresem www, dodawanie adresu strony pod komentarzem, reklama, to zostaną usunięte lub ukryte.


Osoby, które nie będą stosowały się do powyższych zasad $2 mają gwarancję, że ich komentarz nie pojawi się na blogu.